آشنایی با برخی از اندیشمندان جهان اسلام و تشیع

باسمه تعالی

آشنایی با برخی از اندیشمندان و متفکران جهان اسلام


از ابتدا تا به حال انسان هایی کوشیده اند تا مهم ترین پایه های فکری اسلام، از سازنده ترین و زنده ترین ابعادش، را تبیین و تشریح نمایند. پایه های فکری که برای ایجاد یک نظام اسلامی بوده است.زحمت ها و تلاش های این بزرگان بوده است که در حال حاضر نظام جمهوری اسلامی ایران برپاست

امام خمینی(رحمه الله علیه)

اولین رهبر و ولی فقیه نظام جمهوری اسلامی ایران

ایشان جمهوری اسلامی را از راه همه‌پرسی (رفراندوم) اول، بنیان گذارد

امام خمینی با پشتیبانی مردم ایران که فداکارانه در صحنه انقلاب ایستاده بودند به دفاع از انقلاب نوپا پرداخت و کمتر از دو ماه با برگزاری رفراندوم و آرای 98 درصدی مردم نظام جمهوری اسلامی را تشکیل داد و با وجود دشمنی های جبهه متحد غرب و شرق به سرکردگی امریکا و شوروی در ایجاد کارشکنی و فتنه انگیزی توسط نیروهای ضد انقلاب، تجهیز صدام و حمایت از او در جنگ با جمهورى اسلامى ایران و فشارهای سیاسی و اقتصادی مانند تحریم های اقتصادی، رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران با همان منطقى که سالها پیش و در زمان تنهایى، نهضت خویش را آغاز کرده بود؛ یعنی جلب رضای خدا در تمامى رفتارها و حرکت ها و عمل به تکلیف، این نظام را سر بلند و پیروز هدایت کرد. منبع: سامانه اطلاع رسانی پرتال امام خمینی(ره)امام خامنه ای(مدظله العالی)

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران


بزرگترین سیاستمدار و تئوریسین حال حاضر جهان؛ آیت‌الله خامنه‌ای تحقیق و تألیف را از دوران طلبگی آغاز کرد و تقریرات دروس اساتید خود را نگاشت و قبل از پیروزی انقلاب به ترجمه و تألیف چند اثر نیز همت گماشت.

علامه طباطبایی(ره)

از بزرگترین فیلسوفان و مفسران جهان اسلام


ایشان با انتشار کتب فراوان و تربیت شاگردان، در دوران مواجهه با اندیشه‌های غربی، نظیر مارکسیسم، به اندیشه دینی حیاتی دوباره بخشیدند.

شهید بهشتی

نظریه پرداز ولایت فقیه


ایشان در شامگاه ۷ تیر سال ۱۳۶۰ در جنایت بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی منسوب به سازمان مجاهدین خلق ایران در حین سخنرانی در تالار حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید.

شهید مرتضی مطهری(ره)

از شاگردان علامه طباطبایی(ره)


ایشان به تألیف کتاب در موضوعاتی که مورد نیاز جامعه می‌پنداشتند و ایراد سخنرانی در دانشگاه‌ها، انجمن‌های اسلامی و... می پرداختند. او به یک نهضت اسلامی معتقد بود و برای اسلامی کردن محتوای نهضت تلاشهای ایدئولوژیک بسیاری نمود.

امام موسی صدر

از شاگردان علامه طباطبایی(ره)


ایشان در لبنان به اصلاح امور فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه شیعیان پرداختند و همچنین درصدد برآمدند تا از ظرفیت های منحصربه‌فرد لبنان جهت نمایاندن چهره واقعی شیعیان به جهانیان استفاده کنند. وی از برجسته‌ترین گزینه‌های مطرح احتمالی برای جانشینی امام خمینی پس از درگذشتش بود.

علامه مصباح یزدی

از شاگردان علامه طباطبایی(ره)


ایشان پس از پیروزی انقلاب ایران در جهت تحول و بازسازی نظام حوزه نقش فعالی ایفا کردند. وی هم‌اکنون رئیس مؤسسهٔ علمی پژوهشی امام خمینی و همچنین رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت و عضو جامعهٔ مدرسین حوزهٔ علمیهٔ قم می‌باشد.

استاد پناهیان

روحانی و واعظ شیعه ایرانی


ایشان از شاگردان روحانیونی همچون وحید خراسانی، سید علی خامنه‌ای، سید محمود هاشمی شاهرودی و جوادی آملی بوده‌اند. تالیفاتی نیز داشته‌اند که شهر خدا، انتظار عامیانه عالمانه عارفانه و تکبر پنهان از آن جمله هست.

علامه جوادی آملی

از مراجع تقلید شیعه


ایشان فقیه، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن و عضو جامعهٔ مدرسین و از مراجع تقلید شیعه و ایرانی است. وی سابقه عضویت مجلس خبرگان قانون اساسی، جامعهٔ مدرسین، مجلس خبرگان رهبری، شورای عالی قضایی را داشته و سال‌ها یکی از امامان جمعه موقت قم بوده‌است.