صفت‌های برجسته‌ اخلاقی
اسفند ۲۱, ۱۳۹۷
چگونه صاحب معرفت شویم؟
اسفند ۲۳, ۱۳۹۷

محبت خداوند به اهل بیت(ع) و شیعیان

نوری که ما از آن خلق شده‎ایم، همان نور الهی است. ما در مراحل اولیه‎ی خلقت، جدای از اهل‎بیت نبوده‎ایم. احادیث بسیاری به این مطلب تصریح دارد.
برای نمونه امامصادق(ع) به ابوبصیر می‎فرمایند:
«ما و شما از یک نور یعنى نور خداوندعزوجل مى‏باشیم. حقّ تعالی طینت ما و شما را یکى قرار داده و اگر طینت شما، همانطور که گرفته شده بود به حال خود واگذارده مى‏شد، محققاً ما و شما یکسان مى‏بودیم؛ امّا طینت شما با طینت دشمنانتان ممزوج شده و بدین ترتیب از مرحله و مرتبه ی تساوى با ما خارج شدید و اگر طینت شما با طینت دشمنانتان ممزوج نمیشد، هرگز گناهى از شما سر نمى‏زند.
راوى مى‏گوید که به محضر مبارکش عرضه داشتم: فدایت شوم آیا طینت و نور ما به اصل و ابتدایش بازمی‎گردد؟ حضرتفرمودند: آرى، به خدا سوگند. به من بگو این شعاع درخشان قرص آفتاب وقتى طلوع و ظهور پیدا مى‏کند، آیا به قرص متّصل بوده یا از آن جداست؟
عرض کردم: فدایت شوم، شعاع جدا از قرص هست.
فرمود: وقتى قرص آفتاب‎غروب نمود و سقوط کرد و زیر افق رفت، شعاع مگر برنگشته و به آن متّصل نمیشود، همانطورى که ابتدا و قبل از طلوع متّصل به آن بود؟
عرض کردم: آرى.
فرمود: به خدا سوگند شیعیان ما همین‎طور بوده و از نور خدا خلق شده و به همان نور باز مى‏گردند! به خدا سوگند روز قیامت شما به ما ملحق مى‏شوید و ما بهطور قطع شما را شفاعت خواهیم نمود و شفاعتمان پذیرفته مى‏شود؛ و به خدا قسم شما نیز شفاعت کرده و شفاعتتان مقبول مى‏گردد؛ و نیست احدى از شما مگر آن‎که از جانب چپش دوزخى و از سمت راستش بهشتى بپا مى‏گردد پس دوستانش را به بهشت و دشمنانش را به دوزخ داخل مى‏کند.»
بر اساس فرمایش امامصادق(ع)، اگر کسی از شیعیان حضرتباشد، خمیرمایه‎اش متّصل به نور اهل‎بیت بوده و با ایشان از نور خداوند منشعب شده است.
با توجه به این روایت که فرمود: «لِأَنَّا وَ إِیَّاکُمْ مِنْ نُورِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل‏؛ زیرا ما و شما از نور خدای عزّوجلّ هستیم» معلوم می‎شود که ما از ابتدا با اهلبیت بوده‎ایم و عوالم نوری یکی پس از دیگری را طی کرده‎ایم. لذا روایات متعددی که فرموده‎اند: «نور اهلبیت هزاران سال قبل از خلقت آدم بوده است»، شامل ماهم می‎شود.
(برگرفته از کتاب سه گام سالک عاشق)

نویسنده
نویسنده
حقیر طلبه ای هستم با دغدغه ی شناساندن اسلام ناب محمدی(ص) به مردم جهان و تبیین آرمان های اصیل انقلاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *