جمهوری اسلامی ایران، هفتمین قدرت جهانی

شاخص پیشرفت علمی کشور
بهمن ۲۸, ۱۳۹۷
امید به غرب باید از بین برود
بهمن ۳۰, ۱۳۹۷

جمهوری اسلامی ایران، هفتمین قدرت جهانی

این برنامه اشاره به جایگاه و رتبه زیر ۲۰ ایران در مسائل مختلف علمی، اقتصادی، سبک زندگی و … دارد که در فضای گرافیکی به صورت موشن گرافیک دو بعدی به ارائه اطلاعات و آمار می پردازد.

قدرت جهانی

هادسن که از معتبرترین موسسات نزدیک به حزب جمهوری‌خواه آمریکاست، ایرانِ امروز را، هفتمین کشور قدرتمند جهان پس از آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، روسیه و هند می‌داند. اما این فقط نظریۀ اتاق فکر هادسن نیست. امریکن اینترست در سال ۱۳۸۴ توسط یک استراتژیست آمریکایی، به اسم فرانسیس فوکویاما ساخته شد.
فوکویاما نیز که به محافظه‌کاران آمریکا نزدیک است، معتقد بود که دموکراسی غربی همراه با اقتصاد سرمایه‌داری آخرین ایستگاه بشر است و پس از آن دیگر تاریخ به پایان می‌رسد. اما نظریۀ او درست از آب در نیامد. ظهور مقاومت اسلامی در اقصی نقاط جهان، حریف دیگری را برای مبارزه با غرب پدیدار کرده بود: اسلام. اصلی‌ترین پرچم‌دار اسلام در روزگار جدید، ایران بود و طبیعی بود که حالا موسسۀ فوکویاما، امریکن اینترست، جمهوری اسلامی ایران را با دقت زیر ذره‌بین گرفته و مورد مطالعه و پژوهش قرار بدهد. حالا امریکن اینترست هم به نتیجۀ مشابهی رسیده است و پس از آمریکا، چین، ژاپن، روسیه، آلمان و هند، ایران را هفتمین کشور قدرتمند جهان می‌داند. اما چنین برآوردهایی فقط توسط راست‌گراها و اتاق‌های فکر محافظه‌کار ارائه نمی‌شود. نشریات چپ و مستقل و اقتصادی نیز نظرات مشابهی دارند.
روزنامۀ چپ‌گرای ایندیپندنت نیز در جدیدترین گزارش خود در تیرماه ۱۳۹۷، ایران را سیزدهمین کشور قدرتمند جهان می‌داند که نسبت به سال گذشته‌اش، سال ۱۳۹۶ یک رتبه بالاتر رفته است. بیزینس اینسایدر، نشریۀ اقتصادی انگلستان نیز ایران را در رتبۀ چهاردهم و سایت خبری یو.اس نیوز نیز ایران را در رتبۀ سیزدهم قدرتمندترین کشور جهان طبقه‌بندی کرده است. این در حالی است که ایران در طی سالیان اخیر تحت شدیدترین تحریم‌های تاریخ جهان بوده است و به جز این، تحریم‌های معمول آمریکا و غرب نیز از همان اول انقلاب تا به امروز شامل حال کشور شده است. ضمن این که کشور هشت سال مورد حملۀ خارجی قرار گرفت که طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم بود و بارها ترور و کودتا و جنگ نرم و شورش خیابانی را تجربه کرد. در تمام این سال‌ها رسانه‌های فارسی‌زبانِ تحت حمایتِ غرب، مدام از ایرانِ این سال‌ها به عنوان کشوری یاد می‌کردند که به علتِ انقلاب اسلامی ضعیف شده و توانش را در عرصه‌های مختلف از دست داده است. اما آمارهای کشورهای غربی حرف دیگری می‌زند. این آمارها بر اساس شاخص‌های مختلفی از قدرت نظامی تا اقتصاد و نفوذ سیاسی به دست آمده و بر اساس معدلی از این شاخص‌ها، قدرت این کشورها را به نمایش می‌دهد. حضور ایران، در تمامی این آمارها، همواره در میان ۱۵ کشور اول قدرتمند جهان و در بسیاری از موارد، در میان ۱۰ کشور قدرتمند جهان، هم‌چنان ادامه دارد. این در حالی است که خبرگزاری ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷ خبر داد که منابعش به طور موثق تایید کرده‌اند که کاخ سفید، مرحلۀ جدیدی از عملیاتِ جنگ روانی و رسانه‌ای را برای تحریک نارضایتی عمومی در ایران آغاز کرده است. هدف، پایان اقتدار ایران در جهان است و این جنگ جدید تازه در آغاز راه است.

نویسنده
نویسنده
حقیر طلبه ای هستم با دغدغه ی شناساندن اسلام ناب محمدی(ص) به مردم جهان و تبیین آرمان های اصیل انقلاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *